Poté, co jsem se věnoval vývojářské sadě na 5-palcový Dron DOJO, ovládaný Raspberry Pi Zero 2, jsem celý dron DOJO postavil na běžném rámu z Aliexpressu. Už od začátku jsem ale tento set bral jen jako odrazový můstek.
Za poslední rok jsem stáhl z internetu všechny možné návrhy rámů a konstrukcí pro drony určené k 3D tisku. Prošel jsem si jejich úskalími, nedostatky i občasnou zbytečnou „přetechnizovaností“. Nyní přišel čas navrhnout v CADu (používám Fusion 360) vlastní rám, který bude přesně odpovídat mým představám.
Chtěl jsem konstrukci co nejlehčí, zároveň však pevnou, a navíc snadnou na montáž a případné úpravy. Nakonec jsem zvolil tuto koncepci: celá kostra je z jednoho dílu, ke kterému se zespodu přišroubuje spodní kryt. Zkrátka jednoduchost, kam se podíváš.
K tomu jsem maximálně využil tiskovou plochu své 3D tiskárny Bambulab, která nabízí rozměry 256 × 256 × 256 mm. Díky tomu je výsledná velikost dronu vhodná pro 5- až 7palcové drony. Navíc jsem vnitřní prostor přizpůsobil tak, aby bylo možné snadno osadit jak Raspberry Pi, tak i autopilot Pixhawk PX4.
Samozřejmě to nevyšlo napoprvé. Celkem jsem vytvořil čtyři generace, přičemž ta poslední mi zatím nejvíc vyhovuje díky pevnosti, odolnosti a promyšlenému rozmístění kabeláže a dalších prvků.
Od začátku jsem navíc vše navrhoval tak, aby bylo snadné brzy vytvořit většího „bráchu“ pro 10palcové vrtule. Ten plánuji tisknout na tiskárně s tiskovou plochou 350 × 350 mm a vice.
Pro zajímavost, tělo dronu je vytištěné z PLA+ od 3DlabPrint (samozřejmě 😊) a výrobní náklady na celý rám dronu jsou přibližně 60 Kč.