Delší dobu pracuji na dronech, jejichž rámy jsou tisknuté na 3D tiskárnách. Doteď jsem převážně používal Bambulab P1S a později A1 (Mini a větší verze) s tiskovou plochou 256 × 256 mm. Na tyto tiskárny si nemohu stěžovat – fungují spolehlivě a dělají přesně to, co mají.
Ovšem pro tisk větších ramen dronu jsem potřeboval něco s větší tiskovou plochou, a tak jsem pořídil Sovol SV07+ s plochou 300 × 300 mm. Ta sice nebyla žádný zázrak, vlastně jen mechanicky ošizená SV06 s přidaným firmwarem Klipper, ale nějakým způsobem to fungovalo.
V prosinci 2023 jsem si pak pořídil Elegoo Neptune 4 Max s obrovskou tiskovou plochou 420 × 420 × 480 mm.
No, zkrátím to: trvalo mi několik dní, než jsem ji vůbec nějak odladil a dostal do stavu, kdy byla schopná tisknout. Jenže to nebyl konec – co chvíli bylo potřeba ji znovu nastavovat, a na to už vážně nemám nervy.
Navíc z hlediska mechanického provedení a vedení kabeláže je to strašně odbytá tiskárna. Co se týče požární bezpečnosti, neměl jsem k ní vůbec důvěru. Nakonec jsem ji raději prodal, a to asi po půl roce trápení.
Nyní hned první den představení jsem objednal Sovol SV08 s tiskovou plochou 350 × 350 × 345 mm a věřím, že tentokrát už to bude lepší volba, ale zatím leží nerozbalená 🙂
Tady porování plátu s Bambulab A1 MINI o 180×180
Pro koho je tiskárna Elegoo Neptune 4 Max?
Tato tiskárna je vhodná pouze pro ty, kteří opravdu potřebují obří tiskový prostor a mají dostatek času a nervů na její neustálé dolaďování.
Resumé:
Pokud tak velký prostor nepotřebujete nebo nemáte nekonečnou trpělivost, rozhodně tuto tiskárnu nekupujte – nestojí to za to. Problémy, se kterými jsem se potýkal, nejsou otázkou jen jednoho kusu, ale obecným problémem tohoto modelu.
Pokud hledáte spolehlivou tiskárnu s velkým tiskovým prostorem, mám dobré zkušenosti s Prusa XL – i když je podstatně dražší, kvalita a spolehlivost za to stojí.